שיתוק מוחין – תסמונת דאון

פורסם ביום: 5 בפברואר, 2012 קטגוריות: כללי | אין תגובות

קיימים מצבים של תסמונת דאון או שיתוק מוחין אשר ניתן היה למנוע אותם לפני לידה, או בשל היפוקסיה טראומה של המוח במהלך הלידה, וסיבוכים בתקופת הלידה או במהלך הילדות. שיתוק מוחין או תסמונת דאון הוא גם שכיח יותר במספר רב של לידות .

בין 40% ו 50% מכלל הילדים המפתחים שיתוק מוחין נולדו בטרם עת. פגים פגיעים, בין השאר בשל איבריהם אינם מפותחים באופן מלא, מעלה את הסיכון של פגיעה חוסר חמצן למוח, אשר עלול להתבטא CP. הבעיה בפירוש זה היא הקושי להבחין בין שיתוק מוחין שנגרם נזק למוח הנובעת חמצון לקוי ו CP הנובעת מנזק מוחי טרום לידתי, כי אז משקעים בטרם עת הלידה.

מחקרים שנעשו לאחרונה הראו כי חנק אינו הגורם החשוב ביותר, ככל הנראה חשבונאות אחוזים לא יותר מ 10 מכלל המקרים, אלא זיהומים אמא, גם זיהומים שאינם מזוהים בקלות, עשוי לשלש את הסיכון של הילד לפתח הפרעה, בעיקר כתוצאה של רעילות למוח העובר של ציטוקינים , המיוצרים במסגרת התגובה הדלקתית. משקל לידה נמוך מהווה גורם סיכון עבור שיתוק מוחין פגים בדרך כלל בעלי משקל לידה נמוך, פחות מ 2.0 ק"ג , אבל מלא לטווח תינוקות יכול להיות גם משקל לידה נמוך. הריון מרובה תינוקות נוטים יותר חד מולדים בתינוקות שנולדו להיות מוקדמת או במשקל לידה נמוך.

לאחר הלידה, גורמים אחרים כוללים רעלים, קשה צהבת , הרעלת עופרת , פגיעה מוחית פיזית, תסמונת התינוק מזועזע , בהן היו מעורבים היפוקסיה למוח (כגון טביעה ליד ), וכן דלקת קרום המוח או דלקת קרום המוח . שלושת הגורמים השכיחים ביותר של חנק אצל הילד הצעיר הם: חנק על גופים זרים כגון צעצועים וחתיכות של מזון, הרעלה, טביעה ו הקרוב.

כמה אנומליות מבניות במוח כגון ליסנצפלי עשוי להציג את המאפיינים הקליניים של שיתוק מוחין, אם כי אם זה יכול להיחשב שיתוק מוחין היא עניין של דעה (יש אנשים שאומרים CP חייב להיות בשל נזק מוחי, ואילו אנשים עם מומים אלה לא היו המוח נורמלי). בדרך כלל זה הולך יחד עם נדירים הפרעות כרומוזום ו CP הוא לא גנטי או תורשתי.

מקרים רבים של שיתוק מוחין  או תסמונת דאון נגרמים על ידי מותו של ההריון בשלב מוקדם מאוד של תאומים זהים.

הפוסט סגור לתגובות !