עו"ד רשלנות רפואית על רפואה מתגוננת

פורסם ביום: 4 בנובמבר, 2012 קטגוריות: כללי | אין תגובות

עו"ד רשלנות רפואית נשאל מדי פעם מיהם הנושאים העיקריים בנטל של תשלום הפיצויים בגין רשלנות רפואית? אנשים רבים חושבים כי הרופאים משלמים מכיסם את הפיצוי לנפגעים, אך האמת היא שחברות הביטוח משלמות זאת.

זה הולך ככה- הרופא משלם פרמיית לחברת הביטוח אשר תגן עליו במקרה שגרם לנזק למטופל, אשר רופא סביר לא היה גורם אותו ואז אם וכאשר מוגשת תביעה, בעצם היא מופנית כלפי הביטוח של אותו רופא. חברות ביטוח אלו מעסיקות עורכי דין אשר עושים כל אשר לאל ידם למנוע פיצוי או להפחיתו מהמטופל, גם אם יש צדק בטענותיו והוא מביא חוות דעת רפואיות לביסוסן.

חברות הביטוח מנגד טוענות כי ריבוי התביעות יוצר רפואה מתגוננת.

רשלנות רפואית באמריקה נשארה סוגיה סבוכה ושנויה במחלוקת אשר נמצאת בכותרות במיוחד לאור הצעת החוק של אובמה לעניין ביטוח בריאות לכל אמריקאי, דבר שיש עליו התנגדות עצומה בקרב כלכלנים אמריקאים רבים שחושבים, כי בארה"ב כמו גם בישראל, מעמד הביניים יישא ברוב הנטל של הצעות כאלו.

תכנית אובמה אינה כוללת גישות מהותיות יותר להתמודדות עם נושא רשלנות רפואית. הפוטנציאל הממשי לעלות חיסכון מרפורמת רשלנות כפי שהוא נחשב בדרך כלל הוא קלוש. לא מדינה אחת שאמצה צורה כלשהי של רפורמת רשלנות הראתה כל חיסכון ממנו.

לפי אחד הסקרים, עולה כי 94% מרופאים שהשתתפו בסקר הודו כי הם מבצעים "רפואה מתגוננת" מה שנקרא, אשר מיועדת בעיקר כדי להגן על עצמם מפני סיכון לחשיפה בפני תביעות בשל רשלנות רפואית.

עו"ד רשלנות רפואית מצצט אף מאותו סקר ממנו עולה גם כי שיעור האשפוזים המיותרים שאושפזו באותו סקר – שהיה אחד מכל שמונה אשפוזים – הייתה בערך תגובת יתר 100-ל- 1 לסיכון הממשי של תביעות בשל רשלנות רפואית. אם שום דבר אחר, לעשות כמה שינויים מהותיים בחוקי הרשלנות הנוכחיים עשוי לסייע למתן את תגובות יתר כאלה – אם כי הניסיון בטקסס ומדינות אחרות שעברו חקיקת רפורמת רשלנות במערכת התשלומים שעדיין הדומיננטית בתשלום עבור השירות לא מצא כל שינוי ברפואה פרקטיקות שנותרו מאוד משתלם.

במילים אחרות, איום הרשלנות הוא לרוב רק תירוץ כדי לשמור להתאמן בדרכים המניעות את ההוצאות רפואיות כי זה רווחי מאוד לעשות זאת. סיכון רשלנות מספק כיסוי נוח לרופאים רבים, אם כי לא כולם. יש התמחויות מסוימות שיישארו נפגעו קשות על ידי ביטוח נגד הרשלנות מקצועית שיפיקו תועלת מרפורמות הגיוניות לחוקים קיימים – בין אם בתכנית אובמה או אחר.

עורך דין רשלנות רפואית מביא ציטוט ממחקר בכתב עת רפואי עיקרי:

"טעויות רפואיות נפוצות, לעתים קרובות לגרום לתחלואה ותמותה אנושיות רבות, ולעתים קרובות הם מיותרים … איומים של אחריות משפטית הם אטרקטיביים יותר ממניעים אלטרואיסטיים …

"הקולג' האמריקאי למדינות ידניות אתיקת רופאים כי רופא מחויב לחשוף" מידע (לחולים) על שגיאות פרוצדורליות או בשיקול דעת שנעשו במסגרת הטיפול, אם מידע כזה הנו מהותי לרווחתם. של המטופל "…

"דיווח טעויות רפואיות מהווה ניגוד האינטרסים לרופאים … (זה הוביל ל) מעטה של סודיות המקיפה את טעויות רפואיות."

על פי דיווח בפורבס מגזין:

"אחד  מ200 חולים שמבלים אשפוז לילה בבית חולים (ארה"ב) ימות מטעויות רפואיות".

תביעות רשלנות רפואית הן בשפל, למרות טעויות רפואיות מתמשכות.

פרק שלם בבריאותנו המציצה שלו הוקדש לנושא של טעויות רפואיות. בין יתר, היא מציינת כי תביעות רשלנות הן בשפל, למרות טעויות רפואיות מתמשכות שמהווים הרבה מעבר לשל 100,0000 מקרי מוות בשנה באמריקה.

וטעויות רפואיות תישארנה בעיה גדולה הרבה יותר באמריקה מאשר במדינות מפותחות אחרות.

לשאלות בנושא ניתן לפנות אל עו"ד רשלנות רפואית באזור מגוריכם.

הפוסט סגור לתגובות !