רשלנות רפואית של כירורג

פורסם ביום: 8 בפברואר, 2010 קטגוריות: כללי | אין תגובות

משרד הבריאות שלל לחודשיים רישיונו של כירורג, שהורשע ברשלנות רפואית
מאת רן רזניק
לפי פסק הדין, הרופא לא הקפיד כי חולה שהגיעה אליו לניתוח תהיה בצום לפני קבלת זריקת הרדמה; מתן התרופה גם לא צויין בגיליון הרפואי

משרד הבריאות שלל לתקופה של כחודשיים את רישיונו המקצועי של הכירורג הד"ר אייל נס, בעקבות הרשעתו ב-2004 בבית המשפט המחוזי בחיפה ברשלנות רפואית אשר העמידה את המנותחת שהיתה בטיפולו בסכנה. שלילת הרישיון נכנסה לתוקפה בתחילת החודש ותימשך עד ל-15 באפריל השנה.
בעקבות ההרשעה הפלילית – שבעקבותיה נענש בשלושה חודשי מאסר על תנאי וב-200 שעות שירות לתועלת הציבור – הגיש משרד הבריאות קובלנה משמעתית נגד ד"ר נס. ועדת המשמעת קבעה כי במקרה זה פעל ד"ר נס "בניגוד לפרקטיקה רפואית-כירורגית מקובלת המחייבת כל רופא, אף אם אינו מרדים במקצועו, מהיותה הבסיס למניעת סיכון חיי מטופל". עם זאת, השופט זיילר אמר כי "אלמלא הואשם הד"ר נס בפלילים בשל אירועים אחרים, ספק אם היה נפתח נגדו הליך משמעתי, בגין רשלנות שלא גרמה נזק".

הוועדה קיבלה גם חלק מהטיעונים להקלה בעונש שהציג בפניה עו"ד ערן קייזמן, שייצג את ד"ר נס: עברו הנקי של הרופא, הפגיעה הכלכלית במשפחתו והצהרתו כי בדרך הקשה הוא כבר למד לקח מהאירוע וכבר הפיק את מלוא המסקנות המקצועיות להמשך עבודתו.

את ההחלטה להרשיע את הד"ר נס שעובד ככירורג בקופת חולים כללית בצפון הארץ, קיבל השופט (בדימוס) ורדי זיילר, האחראי במשרד הבריאות על ענישת רופאים. זיילר קיבל בכך את המלצתה של ועדת המשמעת בראשותו של ד"ר יגאל הלפרין, שדנה בקובלנה שהוגשה נגד הרופא. נס הושעה מעבודתו עד לתום שלילת הרישיון.

ד"ר נס הורשע במעשי פזיזות ורשלנות בטיפול שהעניק בספטמבר 1998 לחולה בת 21 במרפאת קופת החולים הכללית בנהריה. הרשעתו ברשלנות התקבלה לאחר שהוא זוכה פה אחד מאישום בביצוע עבירות מין כנגד אותה מטופלת במקרה זה.

המטופלת הגיעה אל הד"ר נס לניקוז מורסה שגרמה לה כאבים בגב, ואולם באותו יום היתה שביתה של האחיות ועובדי המינהל והמשק ובמרפאה עבדו הרופאים לבדם. בפסק הדין נקבע כי אמנם "למרבה המזל" למטופלת לא נגרם נזק, אך הד"ר נס ביצע שורה של מחדלים מקצועיים שכולם קשורים בסיכון חיי אדם, ובכך חרג מאמות המידה המקצועיות הנדרשות מרופא כירורג.

על פי פסק הדין, ד"ר נס לא עשה שימוש באמצעי ניטור מקובלים לפני הרדמת החולה, הוא לא הקפיד כי החולה תהיה בצום לפני השימוש בזריקת תרופת ההרדמה "דורמיקום", הוא הניח לחולה לצאת מהמרפאה מטושטשת מזריקת ההרדמה והוא לא טרח לרשום בגיליון הרפואי את עובדת השימוש בחומר הרדמה זה.

______________________________________________________________________________

כאבי גב אורטופד

הוסף תגובה !

עליך להתחבר על מנת להגיב.